ВБФ «Дитячий світ» у співпраці з Дитячим фондом ООН (UNICEF) 8 жовтня провів у Черкасах круглий стіл «Місто, дружнє до дітей». Однойменний проект UNICEF спрямований на створення комфортних умов для розвитку і виховання дітей у містах, врахування їх думки при ухваленні стратегічних рішень міською владою.
Ініціатива діє з 1996 року, до неї вже долучилося понад 1000 міст по всьому світі, з них кілька десятків – в Україні. Завдяки фонду «Дитячий світ» можливість впровадження ініціативи і у Черкасах за участі представників міської і обласної влади, представників батьківських комітетів, громадських організацій, правоохоронних органів, лікарів, соціальних працівників та ЗМІ.
- “Місто, дружнє до дитини” – це глобальна ініціатива, яка дає відповідь на запитання: як впровадити права дитини, записані у Конвенції ООН на найближчому для дітей рівні – в місті, в селі – там, де живе дитина? “Місто, дружнє до дитини” – це така система місцевого врядування, яка ставить у центрі уваги права дитини: жити в безпечному середовищі, право дитини бути захищеною від образ, від інфекцій, від будь-яких загроз, право дитини отримувати якісні соціальні послуги – освіту, охорону здоров’я, соціальний захист, а також право бути активним членом спільноти, навіть впливати на ті рішення, які стосуються її, тобто дитини, – пояснює консультант UNICEF в Україні Сергій Алещенко. – Що це дає місту? Це дає можливість завчасно реагувати на потреби, бо це програма не тільки органів влади, це програма всієї громади, активним учасником якої є діти. І якщо ми запитуємо в дітей “що вам потрібно, які у вас проблеми”, і адекватно реагуємо – це підвищує авторитет влади. Не випадково в основі впровадження цієї програми лежить те, що називають “good governance”, тобто “якісне врядування”. І це загальний тренд, характерний для європейського врядування. Фактично, звання “Місто, дружнє до дитини” – це своєрідний сертифікат якості міського врядування. Досягти цієї мети достатньо важко, але це необхідно, бо ми маємо думати про майбутнє. Є певний набір вимог та індикаторів, відповідно до яких ми визнаємо або не визнаємо місто дружнім до дитини. Серед них і такі показники як рівень дитячої смертності, рівень охоплення різноманітними послугами (наприклад, позашкільною освітою). Зрозуміло, що в “Місті, дружньому до дитини” ці показники мають бути вищими, ніж в середньому в Україні, і має прослідковуватись позитивна динаміка, що стосується тих чи тих показників становища дітей у місті.
Приєднатися до цієї програми, за словами представництва UNICEF, дуже легко. Потрібна тільки політична воля місцевого керівництва і місцевої громади, бо це спільна програма. Наприклад, в Лондоні вона називається “Стратегія лондонського мера”. Тобто, це відбувається шляхом звернення до UNICEF, як провайдера цієї ініціативи в Україні, або до голови мережі “Міст, дружніх до дитини” – мера Вінниці Володимира Гройсмана.
Досягнення фінального результату – сертифікації – процес більш довготривалий, бо місто має проаналізувати все, потім – розробити стратегію і впровадити її, відзначив Сергій Алещенко. Тобто, ті речі, які воно вважає проблемними, мають перетворитися з проблеми на досягнення. І тоді вже можна говорити про сертифікацію. Іноді досягти цього легко, бо в місті вже багато зроблено, іноді – є певні моменти, які треба підправити, на це має піти певний час – від одного року до п’яти. Для цього достатньо звернення міського голови, або виконуючого обв’язки, як лідера громади.
Фонд “Дитячий світ” вже реалізовує низку програм у місті. Серед таких: літній табір “Велика гра”, перебування у якому безкоштовне (понад 2,5 тис. дітей вже відпочили у таборі за 2 роки), програму “Стоп алкопоп”, у рамках якої понад 500 дітей у школах почули лекції про шкоду “легких” алкогольних напоїв, а також низку проектів – “Волонтерський рух”, “Інклюзивна освіта”, “Пандус” тощо. До своїх заслуг фонд також може зарахувати і фестиваль “Шлях до Тараса”, який вперше відбувся 2013 року, але має стати традиційним. Варто згадати і про встановлення дитячих майданчиків – їх “Азот” встановив цього року 6, і до кінця року встановить ще один.
- Я думаю, що сама назва – “Місто дружнє до дитини” – підкреслює, як сьогодні суспільство дбає, турбується про виховання дітей, як воно підходить до цього найважливішого питання, – говорить голова наглядової ради Всеукраїнського благодійного фонду “Дитячий світ” Валентина Жуковська.– Діти – майбутнє нашої країни, нашого міста. Але треба пам’ятати, що майбутнє саме по собі не зростає, потрібно до нього докласти і сил, і знання, і дати майбутньому можливості, треба про нього дбати. Мені подобається ця ініціатива, яка започаткована з 1996 року, 1000 міст у цій ініціативі, 20 в Україні. Це, по-перше, надає розуміння, що потрібно ще зробити в місті, щоб воно дійсно було дружнім до дитини, і тут є приклад, який дозволяє оцінити, що вже зроблено. І, найбільш важливо, – ця ініціатива залучає дітей до розуміння, що ми всі одна громада, що ми живемо в одному місті, що потрібно про нього дбати. Це об’єднання фактично створює в місті атмосферу суспільного життя, гарного життя. І, наразі, я б хотіла говорити не про шанси, а про наполегливу працю, спільні зусилля влади, громадських організацій, активістів, тих, хто розуміє, що потрібно зробити місто в якому ти живеш комфортним, зручним. Я запитала в пана Сергія Алещенка – за скільки ми це можемо зробити. Він відповів, що це процес, це завжди потрібно робити, місто завжди має бути дружнім до дитини. Зрозуміло, що є індикатори, які визначають наскільки місто наблизилось до того чи того показника. Наприклад, пандуси – проблема велика для Черкас. Сьогодні діти, які потребують такого доступу, обмежені в такій можливості. От відсутність пандусів – і місто вже не дружнє до дитини. Інклюзивна освіта, яка дозволяє дитині з різними вадами жити в суспільстві, щоб її не сприймали як особливу, а як такого ж члена суспільства. Будучи за кордоном ми бачимо як діти на візочках завжди беруть участь у всіх заходах і ніхто не звертає на них увагу, не порівнює. Рівні можливості для усіх – це, напевно, одне з підгрунть програми “Місто, дружнє до дитини”.
Також Валентина Жуковська додала, що ініціатива охоплює і міську владу, і громадські організації, і батьківські комітети, і всіх тих, хто за родом діяльності, за покликом серця переймається проблемами дітей. Це ще раз доводить, що між владою і громадою не повинна бути велика відстань, а між ними має бути знак рівності. «Наш фонд був ініціатором запрошення фонду UNICEF для надання інформації, розуміння, чому це важливо, розповісти скільки міст цією ініціативою переймається, і скільки на сьогодні є успішних сертифікованих досвідів. Я впевнена, що й у Черкасах ми знайдемо порозуміння і підтримку в цьому питанні», – підвела підсумок заходу голова наглядової ради фонду «Дитячий світ».
Присутні на заході представники правоохоронних органів поділилися своєю інформацією, яка свідчить про проблеми та небезпеки для дітей. За їх даними, за 2013 рік неповнолітні скоїли 193 злочини, що на 17,5% менше за аналогічний період минулого року. На 27,8% зменшилось число злочинів, вчинених неповнолітніми у групах (39 проти 54). По конкретним видам злочинів показники наступні:
- 2 вбивства (за весь 2012 рік – 3)
- 109 крадіжок (160)
- 3 зафіксованих випадки хуліганства (5)
- 9 злочинів, пов’язаних з незаконним обігом наркотиків (15)
- 2 незаконних поводження зі зброєю (4).
Крім того, протягом року було виявлено 13 фактів незаконного поводження з наркотичними речовинами на території навчальних закладів Черкащини:
- 9 випадків продажу наркотиків
- 2 випадки зберігання
- 2 випадки незаконного зберігання сильнодіючих медичних препаратів
Також з початку року неповнолітніми вчинено 5 самогубств та ще 1 спроба суїциду.
Всього у Черкаській області на обліку правоохоронних органів знаходиться 141 підліток (17 з них – дівчата). 84 потрапили на облік протягом 2013 року. 80% з цього числа – віком 16-18 років, але є й 6 дітей у віці 11-14 років. Поміж іншого, для підлітків, які знаходяться на обліку, організовуються екскурсії до СІЗО та виправної колонії з виховними лекціями. Також досягнуто угоди з обласним товариство з «Динамо» про надання спортзалу неповнолітнім «обліковцям», для занять спортом і участі у спортивних змаганнях з міні-футболу.
Крім того, за доведення неповнолітніх до стану сп’яніння до адмінвідповідальності притягнуто 68 дорослих осіб, за вчинення насильства у сім`ї – 127 дорослих (ще у 10 випадках санкції вживалися до самих дітей). Також було складено 689 адмінпротоколів за фактом невиконання батьківських обов’язків.
98 осіб притягнуто до відповідальності за продаж неповнолітнім алкоголю і сигарет, 7 ліцензій анульовано, підприємців оштрафували загалом на 40,6 тисяч гривень.
У 2013 році до Черкаської міськради надійшло подання щодо заборони продажу алкогольних напоїв та сигарет на відстані 200 метрів від навчальних закладів. У відповідь міськрада заборонила таку торгівлю, а дотримання заборони почав здійснювати Департамент муніципальної інспекції. Також через численні порушення (у тому числі – щодо продажу алкоголю неповнолітнім) було обмежено час роботи магазину «Буревісник».
Дивіться також:
Інфрмаційні матеріали проекту Місто, дружнє до дітей (UNICEF)
Презентація ВБФ Дитячий світ «Черкаси – місто, дружнє до дітей»
Презентація С.Алещенка «Ініціатива Місто, дружнє до дитини»
Черкаси хочуть зробити містом, дружнім до дітей (веб-сайт Про все)